اهالی کوی خدا


 
خبر زیر برگرفته از سایت ندای آزادی می باشد
برای مشاهده لینک اصلی اینجا کلیک کنید 
Picture

 بعد از اکران پرجنجال فیلم سینمایی اخراجی‌ها3، دولت کودتا خود را برای جنجال‌سازی دیگری که با اکران فیلم سخیف «پایان‌نامه» روی خواهد داد، آماده می‌کند.


«پایان‌نامه» فیلم مشترک وزارت ارشاد و وزارت اطلاعات است که اهالی سینما به ساخت آن اعتراض کردند.

تقریبن تمامی نویسندگان، منتقدان و کارشناسان سینما  فیلم «پایان‌نامه» را بدترین فیلمی می‌دانند که در سال 89 ساخته شده است. این فیلم به کارگردانی حامد کلاهداری و تهیه‌کنندگی روح‌الله شمقدری و با بازی لیلا اوتادی در نقش ندا آقاسلطان است که به حوادث پس از انتخابات بحث‌برانگیز ریاست جمهوری ۲۲ خرداد ۱۳۸۸ و قتل ندا آقاسلطان می‌پردازد.

پس از انتشار خبر بازی اوتادی در این فیلم، اعتراض مخالفان در شبکه‌های اجتماعی اینترنتی آغاز شد. صفحه مخالفان لیلا اوتادی در شبکه اجتماعی فیس بوک تنها در کمتر از هفت ساعت به سه هزار عضو رسید.
اما نمایش فیلم سینمایی پایان‌نامه که در واقع نخستین فیلم سینمای ایران درباره رویدادهای پس از تقلب در انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته به شمار می‌آید، در جشنواره فجر با هو کردن و سوت زدن تماشاگران مواجه شد.

روح‌الله شمقدری، تهیه‌كننده فیلم در نشست نقد و بررسی این فیلم در واکنش به اعتراض تماشاگران گفت: "مشكل پایان‌نامه این است كه حرف سیاسی می‌زند و این حرف را بعضی از دوستان نمی‌پسندند."
اما فیلم پایان‌نامه فقط اعتراض سینماگران مستقل را در پی نداشت. در حالی که در طول برگزاری جشنواره فیلم فجر، بحث‌های مختلفی در دفاع و یا انتقاد از فیلم پایان‌نامه صورت گرفته بود به تازگی تعدادی از نویسندگان سینمایی رسانه‌های اصولگرا نیز از ضعف‌های فیلم پایان‌نامه انتقاد کرده‌اند.
همچنین در دو نظرسنجی که سایت‌های خبر آنلاین و سینمانگار از منتقدان سینما درباره فیلم‌های جشنواره فیلم فجر انجام داده‌اند فیلم پایان نامه به عنوان بدترین فیلم جشنواره از نظر آنان شناخته شده است .
حالا با نزدیک شدن به اکران این فیلم، دولت کودتا در هراس است که چگونه با اعتراضات مقابله کند.
حذف برخی از صحنه‌ها برای اکران عمومی

حامد كلاهداري به خبرگزاری فارس گفته است: نسخه جديد «پايان‌نامه» براي اكران عمومي در گروه سينمايي استقلال آماده مي‌شود.

وي در ادامه افزود: نسخه جديد اين فيلم در مقايسه با نسخه نمايش داده شده در جشنواره فيلم فجر، تغيير پيدا كرده و در حدود 10 دقيقه كوتاه‌تر شده است.
كارگردان فيلم «شكلات داغ» در پاسخ به اين سوال كه پيش‌بيني اش از اكران عمومي فيلم چيست؟، گفت: اكران معقول و خوبي را از «پايان‌نامه» پيش‌بيني مي‌كنم.
سجادپور: معترضان به «پایان‌نامه» فقط 30 یا 40 نفر بودند

همچنین مدیر اداره کل نظارت و ارزشیابی با ابراز خشنودی از روند اکران فیلم‌ها در سال 90 تاکید کرد هیچ نگرانی از وضعیت اکران «پایان‌نامه» ندارد.
علیرضا سجادپور در گفت‌و‌گو با خبرآنلاین، در پاسخ به این پرسش که بعد از مسائل رخ داده در جریان نمایش «پایان‌نامه» ساخته حامد کلاهداری در جشنواره فجر نگرانی از اکران عمومی آن در نوبت دوم اکران نوروزی ندارد، گفت: «آن واکنش‌ها یک برنامه از پیش تعیین‌شده از سوی 30 یا 40 نفر بود که پیش از شروع نمایش فیلم آغاز شده بود.»

او ادامه داد: «این فیلم در نمایش‌های مردمی با استقبال خوبی روبرو شد و اگر اعتراضی نسبت به آن در جشنواره نشان داده شد همه از سوی گروه اندکی بود که این برنامه را از قبل طراحی کرده بودند.»
نگرانی از نمایش عمومی فیلم «پایان نامه»
به نظر می‌رسد دولت هنوز از کلاف اعتراض‌ها به فیلم ضعیف اخراجی‌ها 3 رها نشده وارد مرحله‌ی جدیدی از اعتراض‌ها می‌شود.
این دو فیلم به خوبی سلیقه مدیریت سینمای ایران را درباره فیلم‌سازی نشان می‌دهد؛ مدیریتی که بیش از آن که دغدغه هنری داشته باشد دلمشغول تمایلات سیاسی خویش است.

 


Comments
Leave a Reply